x

Karavan ve Teknelere Pis Su Sistemi ve Tuvalet Eklenmesi

21 Eylül 2022
Karavan ve Teknelere Pis Su Sistemi ve Tuvalet Eklenmesi

Öncelikle tuvaletlerin çeşitliliğinden ve yapılarından bahsederek başlayalım. Sektörde son yıllarda çok çeşitli ve farklı markalarda tuvaletler mevcuttur. Tuvalet çeşitleri portatif, kasetli, manuel pompalı ve elektrikli olarak kategorilere ayrılır. Portatif ve kasetli tuvaletler yüksek maliyetli yada detaylı bir tesisata ihtiyaç duymazlar. Elektrikli ve manuel pompalı sistemler detaylı bir yapıya sahiptir. Sistemin kurulması ve kullanılacak malzemelerin seçimi uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu yapının kurulmasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri satın alacağınız ürünleri tamir kiti, garantisi ve yedek parçasının bulunabilirliğidir.

Piyasada birçok farklı marka ve model sistemler mevcuttur. Sektörde ise uluslar arası alanda kendini kanıtlamış birkaç marka mevcuttur. Sistemler maliyet-verimlilik olarak değerlendirilebilir.

Atık su sistemlerinin genel yapısından bahsedersek;

Pis su tankı
Maceratör pompa
Pis su boruları
Küresel vanalar
Pis su şamandırası
Atık su göstergesi
Pis su çıkış ağzı
Hortumlar
Kelepçeler
Tuvalet
Şeklinde asgari bir sıralama yapılabilir. Sistem montajı zorluklar içerebilir.

PİS SU TANKI

Genel olarak polietilen malzemelerden imal edilmektedir. Tankların üzerlerinde yada kapaklarında tesisatın bağlantı ekipmanları mevcuttur. Dik v e yatay olarak çeşitleri vardır. Bazı ürünlerin su kesimi güvertenin altına monte edilmeye uygun olarak üretilmiştir. Bu ürünler herhangi bir pompaya gerek duymadan tahliye vanası yardımı ile boşaltılması mümkündür.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pis-su-tank

MACERATÖR POMPA

Maceratör pompalar pis su tanklarını ya da livarları boşaltmak için tasarlanmışlardır. Güçlü elektrik motorlarına sahiptirler ve su kaçaklarına karşı izole edilmiş sistemleri mevcuttur. Giriş ve çıkış çapları uygulamanın yapılacağını sisteme göre farklılık gösterir. Yine uygulamaların farklılıkları göz önüne alınarak dakikada basacağı su olarak değerlendirilirler. Örnek olarak; X Marka 45 Litre Dakika kapasiteli Ø 38mm giriş - Ø 25 mm çıkış.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/macerator-pis-su-pompa

PİS SU BORULARI

Genellikle kauçuk, pvc gibi plastik türevlerinden üretilmektedirler. Çelik spiralli takviyeli hortumlar tercih sebeplerindendir. Bazı markaların koku geçirgenliği olmayan ürünleri olarak piyasada satılmaktadır. Kıvrılma radyusu, dış ve iç çapı kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/macerator-pis-su-pompa

KÜRESEL VANALAR

Paslanmaz çelik, plastik, dönüş yönü ayarlanabilen ve hatta uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen ürünler piyasada mevcuttur. Vana seçimi; sistemin kurulacağı ortama göre seçilmelidir. Ürün seçiminde vananın konumuna göre ve verimliliğine uygun ürün seçilmelidir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/fittings-malzemeleri

PİS SU ŞAMANDIRASI

Pis su deponuzdaki doluluk oranını ölçmeye yarayan aygıttır. Elektronik, paslanmaz çelik, ultrasonic gibi farklı seçenekleri mevcuttur. Şamandıralar tankınızın ebatlarına orantılı alınmalıdır. Farklı boylarda şamandıralar mevcuttur. Kullanacağınız şamandıra ve gösterge birbiri ile uyumlu ürünler olmalıdır.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pissu-samandra

ATIK SU GÖSTERGESİ

Analog, digital, ultrasonic ve farklı teknolojik sistemlerde göstergeler mevcuttur. Göstergelerin genel çalışma prensibi; şamandıranın tankın doluluk oranını tespit ettikten sonra göstergeye iletmesidir. Gelişen teknoloji ile birçok teknolojik gösterge piyasada yer bulmuştur. Taşınabilir, montaj gerektirmeyen ve şamandıra yerine sensörler yardımı ile ölçüm yapabilen sistemler mevcuttur.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pissu-gosterge

PİS SU ÇIKIŞ AĞZI

Piyasada çok farklı marka ve modeller mevcuttur. Paslanmaz çelik olanlar genel itibari ile tercih sebebidir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/guverte-cikis-agizi

KELEPÇELER

Kullanılan hortumların çapına oranla paslanmaz çelik ürünler tercih edilmelidir.

Ürüleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/paslanmaz-316-kalite-celik-kelepceler

Sistem kurulumu sonrasında düzenli kontrolleri ve bakımı yapılmalıdır. Sızdırmazlık kontrolleri sistemin verimliliği için önemlidir. Aşağıdaki çizim asgari temsili bir çizimdir.

Hazırlayan: Kenan Özalp - Mehmet Ali Tekin

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.