x
Şişme Bot, Deniz Motoru ve Kanolar dışındaki tüm kategorilerde 1000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO
Menü
Sepetim
Karavan ve Teknelere Pis Su Sistemi ve Tuvalet Eklenmesi
21.09.2022

Karavan ve Teknelere Pis Su Sistemi ve Tuvalet Eklenmesi

Öncelikle tuvaletlerin çeşitliliğinden ve yapılarından bahsederek başlayalım. Sektörde son yıllarda çok çeşitli ve farklı markalarda tuvaletler mevcuttur. Tuvalet çeşitleri portatif, kasetli, manuel pompalı ve elektrikli olarak kategorilere ayrılır. Portatif ve kasetli tuvaletler yüksek maliyetli yada detaylı bir tesisata ihtiyaç duymazlar. Elektrikli ve manuel pompalı sistemler detaylı bir yapıya sahiptir. Sistemin kurulması ve kullanılacak malzemelerin seçimi uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu yapının kurulmasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri satın alacağınız ürünleri tamir kiti, garantisi ve yedek parçasının bulunabilirliğidir.

Piyasada birçok farklı marka ve model sistemler mevcuttur. Sektörde ise uluslar arası alanda kendini kanıtlamış birkaç marka mevcuttur. Sistemler maliyet-verimlilik olarak değerlendirilebilir.

Atık su sistemlerinin genel yapısından bahsedersek;

Pis su tankı
Maceratör pompa
Pis su boruları
Küresel vanalar
Pis su şamandırası
Atık su göstergesi
Pis su çıkış ağzı
Hortumlar
Kelepçeler
Tuvalet
Şeklinde asgari bir sıralama yapılabilir. Sistem montajı zorluklar içerebilir.

PİS SU TANKI

Genel olarak polietilen malzemelerden imal edilmektedir. Tankların üzerlerinde yada kapaklarında tesisatın bağlantı ekipmanları mevcuttur. Dik v e yatay olarak çeşitleri vardır. Bazı ürünlerin su kesimi güvertenin altına monte edilmeye uygun olarak üretilmiştir. Bu ürünler herhangi bir pompaya gerek duymadan tahliye vanası yardımı ile boşaltılması mümkündür.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pis-su-tank

MACERATÖR POMPA

Maceratör pompalar pis su tanklarını ya da livarları boşaltmak için tasarlanmışlardır. Güçlü elektrik motorlarına sahiptirler ve su kaçaklarına karşı izole edilmiş sistemleri mevcuttur. Giriş ve çıkış çapları uygulamanın yapılacağını sisteme göre farklılık gösterir. Yine uygulamaların farklılıkları göz önüne alınarak dakikada basacağı su olarak değerlendirilirler. Örnek olarak; X Marka 45 Litre Dakika kapasiteli Ø 38mm giriş - Ø 25 mm çıkış.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/macerator-pis-su-pompa

PİS SU BORULARI

Genellikle kauçuk, pvc gibi plastik türevlerinden üretilmektedirler. Çelik spiralli takviyeli hortumlar tercih sebeplerindendir. Bazı markaların koku geçirgenliği olmayan ürünleri olarak piyasada satılmaktadır. Kıvrılma radyusu, dış ve iç çapı kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/macerator-pis-su-pompa

KÜRESEL VANALAR

Paslanmaz çelik, plastik, dönüş yönü ayarlanabilen ve hatta uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen ürünler piyasada mevcuttur. Vana seçimi; sistemin kurulacağı ortama göre seçilmelidir. Ürün seçiminde vananın konumuna göre ve verimliliğine uygun ürün seçilmelidir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/fittings-malzemeleri

PİS SU ŞAMANDIRASI

Pis su deponuzdaki doluluk oranını ölçmeye yarayan aygıttır. Elektronik, paslanmaz çelik, ultrasonic gibi farklı seçenekleri mevcuttur. Şamandıralar tankınızın ebatlarına orantılı alınmalıdır. Farklı boylarda şamandıralar mevcuttur. Kullanacağınız şamandıra ve gösterge birbiri ile uyumlu ürünler olmalıdır.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pissu-samandra

ATIK SU GÖSTERGESİ

Analog, digital, ultrasonic ve farklı teknolojik sistemlerde göstergeler mevcuttur. Göstergelerin genel çalışma prensibi; şamandıranın tankın doluluk oranını tespit ettikten sonra göstergeye iletmesidir. Gelişen teknoloji ile birçok teknolojik gösterge piyasada yer bulmuştur. Taşınabilir, montaj gerektirmeyen ve şamandıra yerine sensörler yardımı ile ölçüm yapabilen sistemler mevcuttur.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/pissu-gosterge

PİS SU ÇIKIŞ AĞZI

Piyasada çok farklı marka ve modeller mevcuttur. Paslanmaz çelik olanlar genel itibari ile tercih sebebidir.

Ürünleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/guverte-cikis-agizi

KELEPÇELER

Kullanılan hortumların çapına oranla paslanmaz çelik ürünler tercih edilmelidir.

Ürüleri incelemek için: https://www.denizdukkani.com/paslanmaz-316-kalite-celik-kelepceler

Sistem kurulumu sonrasında düzenli kontrolleri ve bakımı yapılmalıdır. Sızdırmazlık kontrolleri sistemin verimliliği için önemlidir. Aşağıdaki çizim asgari temsili bir çizimdir.

Hazırlayan: Kenan Özalp - Mehmet Ali Tekin

Blog Son Eklenenler
01 – 05 Mayıs 2024 – İzmir Marine Saloon Trade

01 – 05 Mayıs 2024 – İzmir Marine Saloon Trade

Botepa by Lahur Marine olarak , 01-05 Mayıs 2024 tarihlerinde İzmir Enternasyonal Fuar merkezinde düzenlenecek İzmir Marine Saloon Trade Fuarı’na katılacaktır. Sizleri de standımızda görmekten mutluluk duyarız.

Devamını Oku
14.10.2023
16 – 24 Aralık 2023 – Antalya Yacht Life Boat Show

16 – 24 Aralık 2023 – Antalya Yacht Life Boat Show

16 – 24 Aralık 2023 – Antalya Yacht Life Boat Show’da aranızda olmasakta tüm sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyin!

Devamını Oku
14.10.2023
17 – 24 Şubat 2024 - Bosphorus Boat Show

17 – 24 Şubat 2024 - Bosphorus Boat Show

Botepa by Lahur Marine olarak, 17-24 Şubat 2024 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi/Yeşilköy 'de düzenlenecek BOSPHORUS BOAT SHOW KARA FUARI’na katılıyoruz. Sizleri de standımızda görmekten mutluluk duyarız. Detaylar için bizi aramaktan çekinmeyin!

Devamını Oku
14.10.2023
19-22 Ekim 2023 – Atina Olympic Yacht Show

19-22 Ekim 2023 – Atina Olympic Yacht Show

19-22 Ekim 2023 – Atina Olympic Yacht Show’un gerçekeleşeceği marina  tüm yıl boyunca günde 24 saat açıktır ve ofisi her gün sabah 8’den itibaren açıktır. Olimpiyat Marine, keyifli, güvenli ve konforlu bir konaklamanın temel amacı ile çevreye mutlak saygının bir araya getirilmesiyle uluslararası standartlara göre yaratılmıştır. Orada olmasakta her fuarda olduğu gibi 19-22 Ekim 2023 – Atina Olympic Yacht Show’da da bir telefon kadar uzağınızdayız.

Devamını Oku
14.10.2023
20-28 Ocak 2024 – Dusseldorf Boat Show

20-28 Ocak 2024 – Dusseldorf Boat Show

Dünyanın en büyük yat ve su sporları fuarı Sevgili ziyaretçiler Düsseldorf’a hoş geldiniz! 60’tan fazla ülkeden yaklaşık  237.000 ziyaretçi  ve 68 ülkeden  1.500’den fazla katılımcı ile  220.000 metrekarelik 16 sergi salonundaki  Boot Düsseldorf, dünyanın en büyük yat ve su sporları fuarıdır. Hem  denizciler  hem de  motorlu tekneciler  mükemmel teknelerini burada bulacaklar. İster bot, ister yat veya lüks yat olsun, kapsamlı ürün yelpazesi kendini kanıtlıyor. 

Devamını Oku
14.10.2023
21-29 Ekim 2023 - Bosphorus Boat Show Deniz Fuarı - BOSPHORUS BOAT SHOW

21-29 Ekim 2023 - Bosphorus Boat Show Deniz Fuarı - BOSPHORUS BOAT SHOW

Marinturk City Port Marina Pendik’te 21-29 Ekim tarihleri arasında toplam 150.000 metrekarelik alanda YATED iş birliğiyle düzenlenen sektörün en zengin katılımlı organizasyonu Bosphorus Boat Show’da da katılım sağlamasakta bir telefon kadar uzağınızdayız!

Devamını Oku
14.10.2023
26-29 Ekim 2023 - Marinetech Göcek Yat ve Tekne Ekipmanları Sergisi

26-29 Ekim 2023 - Marinetech Göcek Yat ve Tekne Ekipmanları Sergisi

Ege, Akdeniz ve Rodos’ta yer alan yatırımcı, işletmeci, deniz ve macera severler tarafından takip edilecek 3. MARINETECH GÖCEK-FETHİYE’de olmasakta tüm sorularınız için bir telefon kadar uzağınızdayız!

Devamını Oku
14.10.2023
25-28 Ekim 2023 – Marmaris Boat Show

25-28 Ekim 2023 – Marmaris Boat Show

25-28 Ekim 2023 – Marmaris Boat Show’a katılım sağlamıyoruz. Ama tüm fuarlarda olduğu gibi  25-28 Ekim 2023 – Marmaris Boat Show’da da merak ettikleriniz ve bilgi almak istediğiniz tüm kaonular için bir telefon kadar uzağınızdayız!

Devamını Oku
14.10.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.